Niksi-Pirkka sticker

Suomalaiset kertovat: Näin paljon käytän rahaa ruokaan viikossa

Neljä suomalaista paljastaa, mitä he ostavat ruokakaupasta, mistä pihistävät ja mihin panostavat.


JUKKA KURONEN, 28, HELSINKI

Kanakeitto sopii kesäänkin

PI6-8 25 ruoan hinta jukka kronen

”TEEN ISOMMAT ruokaostokset aina heti palkkapäivänä, ja silloin kassakuitin loppusumma voi olla 150–200 euroa. Hankin reilun määrän kuivaruokia, paljon erilaisia kokkausaineksia sekä ruokaa lemmikeille. Minulla ja kumppanillani on kaksi koiraa ja kissaa. Minimissään meillä kuluu ruokakauppaan viikossa noin 80 euroa.

Meillä tarkkaillaan aina hintoja: ostoskoriin päätyy tarjoustuotteita ja punalaputettuja ruokia. Normaalihinnoilla ei kahvia osteta, eikä ruoan kanssa hifistellä. Valmisruokia tosin hankimme silloin, kun emme ehdi laittaa ruokaa. Paras säästövinkkini on tehdä viiden litran kattilallinen mausteista kana-currykeittoa.


TUULA RÄSÄNEN, 61, KUOPIO

Siistin saksilla tarjouskimpun

PI6-8 25 ruoan hinta tuula rasanen

”SÄÄSTÄN KESKITTÄMÄLLÄ ruokaostokseni lähi-K-ruokakauppoihin ja tarkistamalla viikoittain Plussa-tarjoukset K-Ruoka-sovelluksesta. Lisäksi ostan punalaputettuja tuotteita. Käytän ruokaan kuukaudessa sellaiset 250 euroa. Olen tyytyväinen K-Menu-tuotteiden ostaja. Kesäksi voin suositella K-Menu-tuutteja kuuden kappaleen laatikossa.

Panostan kukkiin ja ostan niitä melkein viikoittain. Viikonlopun jälkeen kukkakimppuja saa reilulla alennuksella. Jos kimpussa on pari huonommassa kunnossa olevaa kukkaa, otan ne pois tai siistin kimppua saksilla.


ISABELLA NISULA, 20, TAMPERE

Vain tiettyjä vaippoja lapsille

PI6-8 25 ruoan hinta isabella

”VAIPPOJA, MAITOA, lasten smoothieita ja pilttejä. Niitä meillä kuluu nyt, kun perheessämme on aikuisten lisäksi kaksi alle 2-vuotiasta. Kuukaudessa ruokakauppaan menee noin 600 euroa. Hyödynnän paljon pakastinta ja ostan sinne jauhelihaa ja kanaa. Huolehdin myös kuiva-aineita kaappiin. Niistä voi valmistaa ruokaa milloin tahansa.

Panostan kaikkeen lapsiin liittyvään. He esimerkiksi käyttävät tiettyä vaippamerkkiä, vaikka kaupassa olisi hieman halvempiakin vaihtoehtoja. Samoin haluan vaikkapa tietyn levitteen ja juuston jääkaappiin. Muussa voinkin sitten tarvittaessa pihistää.


JUHO-HEIKKI KORHONEN, 39, LAUKAA

Ostamme omia merkkejä

PI6-8 25 ruoan hinta juhoheikki ”NELJÄN LAPSEN ja kahden aikuisen perheessä ruokakauppaan menee keskimäärin 1 300–1 400 euroa kuukaudessa. Siinä ovat mukana myös viikonlopun karkki- ja herkkupäivät. Panostamme kotimaisuuteen erityisesti kasviksien, marjojen ja lihan suhteen. Myös ruoan terveellisyys on tärkeää ja teemme aina ruokaa kotona, esimerkiksi kanawokkia, tortilloja,itsetehtyjä nugetteja tai pizzaa.

Emme maksa tuotteiden brändeistä, vaan ostamme kaupan omia merkkejä. Niissä on hyvä hinta-laatusuhde. Hyödynnämme usein myös paljousalennuksia. Toisinaan meillä on ‘mitä kaapista löytyy’ -päivä, sillä tavoinkin säästää.

TIESITKÖ?

Hinta ratkaisee ostopäätöksissä edelleen eniten, selviää K-barometri-tutkimuksesta. Tarjouksia kertoo hyödyntävänsä 90 % tutkimukseen vastanneista. K-ryhmä alensi vuoden alussa 1 200 arjen perustuotteen hintaa.

Lue lisää:

JULKAISTU   10.6.2025TEKSTI   Tanja RinkinenKUVAT   Getty Images

Oliko juttu kiinnostava?

Kyllä (0)Ei (0)

Luitko jo nämä?